Dymisja gen. Adama Dudy

Jak podał w komunikacie w dniu 16.12.2016 rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz na stanowisko szefa Inspektoratu Uzbrojenia wyznaczony został  płk. Dariusz Pluta po złożeniu dymisji przez  gen. Adam Dudę.

Gen. Adam Duda funkcję szefa Inspektoratu Uzbrojenia MON pełnił od 1 lipca 2015 r., wcześniej przez kilka lat był I Zastępcą Szefa Inspektoratu Uzbrojenia.  Jego dymisja zbiegła się ze złożeniem dymisji przez innych dowódców m.in. gen. Mirosława Różańskiego Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Komunikat podpisany przez B Misiewicza kończy się zdaniem: „Jednocześnie proszę o zaprzestanie rozpowszechniania spekulacji, niemających pokrycia w rzeczywistości.”

Rzecznik MON powiedział, że gen. A. Duda został przeniesiony do rezerwy kadrowej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

duda-pluta

***

Płk Dariusz PLUTA ur. 31 sierpnia 1965 roku w Żaganiu.
Oficer jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej. Ponadto ukończył studia podyplomowe na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego oraz na Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku logistycznym. Jest również absolwentem Akademii Dowódczej Marynarki Wojennej Newport w Stanach Zjednoczonych, na której ukończył w 2009 r. podyplomowe studia polityki obronnej.
Po ukończeniu Wojskowej Akademii Technicznej w 1989 r. płk Dariusz PLUTA został skierowany do Ośrodka Szkolno-Badawczego Służby MPS, gdzie zajmował kolejno stanowiska kierownika warsztatu, starszego inżyniera na Wydziale Badań, a następnie w Laboratorium Materiałów Pędnych i Smarów. Kolejne lata służby odbył w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń jako specjalista i szef wydziału sprzętu i wyposażenia logistycznego. Krótki epizod w Departamencie Polityki Zbrojeniowej na stanowisku starszego specjalisty oddziału analiz i planowania poprzedził służbę w Generalnym Zarządzie Planowania Strategicznego – P5 oraz Zarządzie Planowania Rzeczowego – P8. W 2011 roku został wyznaczony na Dowódcę 1. Brygady Logistycznej, którą dowodził do 2015 roku. Od 1 kwietnia 2015 roku zajmuje stanowisko Szefa Zarządu Planowania Logistycznego J-4 w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Mianowany na stopień pułkownika w listopadzie 2004 roku.