W dniu 19.03.2026 w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. przemysłu motoryzacyjnego.
Po wielu spotkaniach strony społecznej i pracodawców reprezentowanych przy RDS, zostało wypracowane stanowisko mające na celu przygotowanie rozwiązań chroniących pracowników i zakłady pracy w okresie spadku zamówień z powodów kryzysu i dekoniunktury. Na ostatnim spotkaniu w dniu 19 marca 2026 strona społeczna oraz przedstawiciele pracodawców złożyli w Ministerstwie Rozwoju i Technologii wspólnie wypracowane:
„Stanowisko w sprawie zastosowania strukturalnych i stałych rozwiązań chroniących miejsca pracy w szczególności w okresie kryzysu, dekoniunktury, spadku zamówień, epidemii lub katastrof naturalnych” w którym przedstawiono proponowane działania:
- Mechanizm ochrony miejsc pracy finansowany z Funduszu Pracy.
- Rozwiązania demograficzne, instrumenty zarządzania zasobami ludzkimi.
- Deklaracja stron do poszukiwania innych rozwiązań mających wpływ na zabezpieczenie w okresie kryzysu.
Jest to jedno z nielicznych Stanowisk jakie w ostatnim czasie wspólnie wpracowała strona społeczna reprezentatywna w RDS wraz z pracodawcami reprezentatywnymi w RDS.
Stanowisko, którego treść przestawiamy poniżej zostało również złożone w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i Rady Rynku Pracy
Stanowisko TZB ds. przemysłu motoryzacyjnego