Konferencja „Motoryzacja – Przemysł – Nauka”. Warszawa

W dniu 06.11.2019 roku w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się VI edycja Konferencji „Motoryzacja – Przemysł – Nauka” gdzie tematem były napędy i technologie wodorowe a Konferencja podzielona była na dwie części. W konferencji jako przedstawiciel Sekcji Motoryzacyjnej ZZIT uczestniczył Ireneusz Ćwir.
W pierwszej części ogólnej, nastąpiło wprowadzenie do tematu technologii wodorowej w Polsce i na świecie a wprowadzenia dokonali Jakub Faryś i Alfred Franke prezentacją „Motoryzacja: wyzwania i megatrendy”.
Kolejno w pierwszej części omówiono wiele zagadnień o problemach w produkcji czy magazynowaniu wodoru. Przedstawiono również rodzimy przemysł produkcji wodoru gdzie podkreślono że jesteśmy liderem w Europie i na 12 miejscu na świecie jednak wodór ten nie jest na tyle czysty by był używany w motoryzacji czy energetyce. Bardzo ciekawe rozwiązania zastosowania wodoru omówiono na podstawie przyjętej w Japonii Strategii Wodorowej jako program do 2050 roku. W tak rozwiniętym kraju jak Japonia widać wyraźny kierunek wykorzystania wodoru w motoryzacji jak i w energetyce (nawet w małych gospodarstwach domowych).
Tematy prezentacji części pierwszej:
1. Perspektywy rozwoju wodoryzacji transportu.
2. Kluczowe elementy japońskiej Podstawowej Strategii Wodorowej.
3. Polska gospodarka wodorowa
4. Bezemisyjny Transport Publiczny i Magazynowanie Wodoru
5. Projekty dla wodoru wg PFR
W części drugiej zostały omówione wykorzystywanie w chwili obecnej jak i w niedalekiej przyszłości wodoru do napędu pojazdów osobowych, autobusów jak i wielkich ciężarówek. Swoje prezentacje pojazdów z napędem na wodór przedstawili tacy producenci jak TOYOTA, HONDA, HYUNDAI czy SOLARIS. Natomiast przedstawiciel Grupy Lotos zaprezentował założenia jakie przyjęte zostały do rozpoczęcia produkcji czystego wodoru oraz do wykonania i uruchomienia do 2021 roku pierwszych dwóch stacji tankowania wodoru w Polsce.
Tematy prezentacji części drugiej konferencji:
1. Grupa Lotos S.A – „Pierwszy krok do wodoru”.
2. Sieć Badawcza Łukasiewicz – „Stos ogniw paliwowych – od koncepcji do prototypu”.
3. Toyota Motor Poland Company Limited Sp. Z o.o. – „Bezemisyjna przyszłość”
4. Politechnika Krakowska Instytut Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych – „Zagadnienia eksploatacji źródeł napędu zasilanych wodorem”
5. Solaris Bus & Coach S.A. – „Solaris Urbino 12 hydrogen. Autobus wodorowy najnowszej generacji, jedna z dróg rozwoju elektromobilności.”
6. Hyundai Motor Poland Sp. z o.o. – „Wodorowa wizja przyszłości”
7. Honda Motor Europe Limited Sp. z o.o. – „Honda Clarity – na drodze ku popularyzacji napędu wodorowego”.
8. Robert Bosch Sp. z o.o. – „Przyszłość motoryzacji – samochody autonomiczne i napędy wodorowe”.
Z ciekawostek jakie można było usłyszeć na konferencji są zastosowania wodoru jako przydomowych źródeł energii oraz symboliczne odpalenie zniczu olimpijskiego z zastosowaniem wodoru jako gazu podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio.