Historyczny kontrakt podpisany w Hucie Stalowa Wola

14 grudnia w Hucie Stalowa Wola, w obecności prezes Rady Ministrów RP Beaty Szydło oraz ministra obrony Antoniego Macierewicza i władz Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisano kontrakt na dostawę 4 dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” opartych na jednostce ogniowej w postaci armatohaubicy „Krab” 155 mm. Wartość kontraktu wynosi ponad 4,6 mld zł i uwzględnia również prowizję PGZ.

Dywizjon Krabów może przeciwnikowi zgotować piekło na ziemi: 8 dział jest w stanie w 3 minuty wystrzelić 144 pociski, które w zależności od potrzeb mogą spaść na oddalone do 40 km nieprzyjacielskie wyrzutnie rakiet, działa przeciwlotnicze, stanowiska dowodzenia czy węzły łączności.

Umowę podpisali prezes huty Bernard Cichocki, dyrektor Rozwoju HSW Bartłomiej Zając i szef Inspektoratu Uzbrojenia MON generał brygady Adam Duda. Do roku 2024 HSW dostarczy 96 armatohaubic „Krab”, które z wozami dowodzenia oraz pojazdami logistycznymi i remontowymi tworzą moduł Regina.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że polska armia będzie wyposażona w sprzęt produkowany w Polsce. Dodała, że przez najbliższe 8 lat produkcja w Hucie Stalowa Wola jest zapewniona. Kontrakt daje ogromne perspektywy na przyszłość.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział m.in.: Banałem jest stwierdzenie, które przez ostatnie lata odrzucano, a stanowi istotną myślą strategiczną każdego państwa. Nie istnieje państwo bez armii, nie istniej armia bez własnego przemysłu. Te moduły dywizjonu mówią nam, że polska armia będzie silna, zdolna zmierzyć się z każdym przeciwnikiem.

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusz Siwko z dumą mówił, że „Kraby” produkowane w HSW są jednymi z najnowocześniejszych na świecie:

– To duma polskiego przemysłu a kontrakt jest największym w historii polskiego przemysłu obronnego. Oznacza to, że mamy do czynienia z dobrą i świadomą polityką rządu. Dostawa sprzętu zbiega się w przyszłym roku z 80. rocznicą powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ma to dla nas symboliczne znaczenie bowiem przemysł obronny staje się ponownie kołem zamachowym polskiej gospodarki. I to jest właściwy kierunek.

– Realizacja tej umowy zapewni nam pracę, stabilność, da perspektywę. Spełnia się też to, co jest najważniejsze dla pracy inżynierów, techników, technologów, konstruktorów, ale też menadżerów. Oto nasz produkt, nasze dzieło trafi do fazy produkcyjnej – powiedział prezes HSW S.A. Bernard Cichocki.

krab-00

krab-04

krab-02

.

.

.

.